Selanik Fiyat: 0 TL'den itibaren

Keşfetmeniz için Tıklayınız...

Selanik & Yunanistan

Sınır komşumuz olan Yunanistan’ın ikinci büyük şehri Selanik’te gezilecek yerler listesinde bir çok özel ve anlamlı mekan yer alıyor. Yunan Makedonya’sının yönetim merkezi olan  Selanik, biz Türkler içinde çok önemli bir yere sahip. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir Selanik’te en başta görülecek yerler arasında Atatürk’ün evi  ve Atatürk Müzesi’dir.

Şehir yapısı ve yaşantısıyla İzmir’i andıran Selanik’te  ayrıca görülmesi gerekenler arasında,  şehri tepeden gören Selanik Kalesi, yanı sıra Agora, Aristotelous ve Eleftherias gibi meydanlar es geçmemeniz gereken yerlerin başındadır. Ayrıca Roma hamamından inşa edilmiş olan ve bir çok dini esere ev sahipliği yapan Agios Dimitrios Kilisesi şehrin özel noktalarından birisidir.

Selanik’in popüler ve kalabalık bölgelerinden biri olan Paralia bölgesi, İzmir’in Kordon bölgesine benzemektedir. Gün boyu ve gece hayatı açısından güzel kafe ve mekanlara sahip olan bu bölge şehrin kalbi sayılabilir. Bu  bölge üzerinde yürüyüş mesafesinde olan ve Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırtılan Beyaz Kule günümüzde Selanik’in simgesi olarak kabul görmektedir.

Selanik'te Gece Hayatı

Selanik’te gece hayatı vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Müzik, eğlence ve dans şehrin gece hayatının en önemli parçasıdır. Paralia bölgesi ve çevresinde yer alan mekanlar gece yarısında sabaha kadar tekrardan yaşamak isteyeceğiniz bir eğlence ve gece hayatını sizlere sunabilir. Gece kulüpleri ve diskolar dışında Yunanlılara has taverna konseptinde Uzonuzu yudumlayıp, klasik bir Yunan gecesini yaşayabileceğiniz yerlerdir. Özellikle Kastra ve civarında bulunan adreslerde bu eğlenceyi deneyimleyebilirsiniz.

Selanik'te Ne Yenir?

Selanik’te ne yenir dediğinizde, gerek tarihi yapısı  gerekse farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olmanın getirdiği zengin mutfak kültürü ile Selanik, hem Yunan hem Türk hem de Balkan mutfaklarından lezzetler sunmaktadır. Bu çeşitliliğin yanında, deniz ve deniz ürünleri ile iç içe olan bir çok yiyecek tadına doyamayacağınız anlar yaşatacaktır.   Ayrıca sahip olduğu Babuşka, peynir tatlısı, hindistan cevizli Selanik tatlısı ve Selanik Kurabiyesi ile meşhurdur.Eğer ki yolunuz Selanik’e düşerse tercih edebileceğiniz bazı restoranlar;  Hatzsiz, Myrisini, Parakath, To Etsi, Kirikelas, Agapitos, Molyvos, Dore Zythos ve Ouzou  Melathron .

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
© 2015 Gözde Tour - Tüm hakları saklıdır. www.akcaygozdeturizm.com